Ørnens Dag i Ølene
De vilde Havørne har det godt på Bornholm, hvor vi nu har 2 ynglepar. Det vil vi gerne fortælle om, og hvis vi er heldige, også vise ørnene frem. Ølene er et af øens bedste steder at se Havørne året rundt. Vi ser selvfølgelig også på, hvad der ellers raster i mosen af gæs, ænder, andre rovfugle og Traner. Vi stiller teleskoper op, så man bedre kan se ørnene og de andre fugle.
Kom og bliv lidt klogere på Havørnen og DOF Bornholm. Der vil også være kaffe og te at varme sig på. Husk alligevel varmt tøj! Det kan anbefales at parkere på den asfalterede Ølenevej, da der er begrænset plads ved fugletårnet.
TURLEDER Henriette Tøttrup Hansen, 24605089 () og Jens Christensen, 61330425 ()KONTAKT Henriette Tøttrup Hansen, 24605089
MØDESTED
Ølene Fugletårn Syd (det store tårn), Ølenevej, 3751 Østermarie