ØRNEKLUBBEN: Bedsteforældredag i Østerådalen
En spændende, sjov og hyggelig oplevelse for børn og voksne
Dansk Ornitologisk Forenings Gråmejse Nord afholder søndag den 24. september et fugleevent i Østerådalen for børn med deres forældre/bedsteforældre.
Dagen vil bl.a. byde på en oplevelsestur, hvor børn og bedsteforældre får lejlighed til at komme på opdagelse i naturen under temaet: Hvad sker der i naturen om efteråret?
Vi sætter fokus på alt der er flyvende som fugle, sommerfugle, guldsmede og insekter, og man vil komme til at se nogle fugle på helt tæt hold under en lille vandring i Østerådalen. Her vil alle familier desuden få mulighed for følge med i, hvor mange fugle/dyr, vi oplever på rundturen, ved at afkrydse hver art på et tildelt skema.
Efter rundturen, der varer ca. 1 time, er der adgang til to værksteder, hvor børnene kan deltage i en lille leg kaldet: Bioblitz!, samt et værksted, hvor børnene kan komme helt tæt på dele fra døde dyr og fugle samt udstoppede fugle, der er fundet i naturen.
Som afslutning byder vi på kaffe/te samt saftevand til børnene og et stykke kage.
Vi glæder os til at se jer!
Alle børn samt voksne er velkomne, men der er et loft på antal deltagere på i alt 60.
Ved tilmelding anvendes først-til-mølle-princippet. Tilmelding skal senest fredag den 22. september på følgende mail: href="mailto:svemik45@hotmail.com" svemik45@hotmail.com
KONTAKT Gitte Holm, 2175 4868 og Svend Erik Mikkelsen, (svemik45@hotmail.com)
MØDESTED
Mødestedet er ved Infohuset i Østerådalen, Over kæret kl. 13.45. Arrangementet varer fra kl. 14 til 16.