Aflyst! - Vadefugle og Fiskeørne ved Randers Fjord
Turen er aflyst pga. sygdom!
I august er vadefugletrækket godt i gang. Samtidigt har august gennem årene været en god måned at se Fiskeørne ved Randers Fjord. De to ting vil vi kombinere i en tur til området omkring Randers Fjords udløb i Kattegat.
Vi starter ved Sødringholm Strand, hvor vi går op på diget og afsøger Mellempoldene og vadefladerne for rastende fugle. Senere kører vi til Udbyhøj for at nyde frokosten og kigge efter Fiskeørne i den yderste del af Randers Fjord.
PRAKTISKE OPLYSNINGER Medbring kikkert og meget gerne teleskop samt madpakke og drikkevarer. Husk påklædning efter vejrudsigten.
TILMELDINGIngen tilmelding. Turen foregår i privatbiler. Koordinering af fælles kørsel kan ske på facebook-gruppen ”DOF Østjylland”.
TURLEDER Niels Kristian Bech Jensen, ()
KONTAKT Niels Kristian Bech Jensen, 29 82 93 71 (nkbj1970[a]hotmail.com)
MØDESTED
P-pladsen for enden af vejen Skallehusene ved Sødringholm.
GPS 56.6208, 10.3347
SE STORT KORT