Forårstur til Uldum Kær

DOF Østjylland, Jydsk Naturhistorisk Forening i samarbejde med, Hedensted Kommune
LøRDAG 2. MAJ 2026
 KL. 10:00 - 15:00
 Fugletur/Begyndertur

Fugletårnet er første mål på turen, her går vi op og får et overblik over nogle af de gamle tørvegrave. Herfra går vi ud i området og en tur ned til Gudenåen. Rørhøgen er på dette tidspunkt ankommet, og foruden alle vandfuglene vil de første sangere sikkert også give lyd fra sig. Måske får vi også Blåhalsen at se og høre.Desuden håber vi storken er på plads.

Praktiske oplysninger: Husk madpakke, drikkevarer, tøj tilpasset vejret, solidt fodtøj og kikkert. Hold godt øje med din e-mail op til turen. I tilfælde af dårligt vejr aflyses turen muligvis.

Uldum Kær er et stort indlandskær omkring Gudenåen mellem Uldum og Tørring. Kærområdet har et samlet areal på ca. 1200 ha og er opdelt i en række mindre kær. Hver tilhørende en af de omkringliggende landsbyer - Tørring kær, Ølholm Kær, Hjortvang Kær og Aale Kær – Uldum Kær er fællesnavnet for området.

Det store område har langt tilbage i tiden været et søområde, men tilgroning over århundrede har dannet mose og kær med metertykke tørv. Tidligere tørvegravning har betydet, at landskabet rummer en mosaik af vandfyldte grave. Ca. 1050 ha af kærområdet er Natura 2000-område (nr. 77 - Uldum Kær, Tørring Kær og Ølholm Kær), og udpeget både som habitatområde (nr. H66) og fuglebeskyttelsesområde (nr. F44). Udpegningsgrundlaget omfatter bl.a. arter som: rørhøg, isfugl, bæklampret, odder samt nogle særlige naturtyper som brunvandede søer.

Der kan læses mere om naturgenopretningen af Uldum Kær, hvorfra ovennævnte er hentet: https://naturstyrelsen.dk/ny-natur/vand-og-naturprojekter/uldum-kaer

Turen gennemføres i privatbiler
Turen gennemføres i samarbejde med Jydsk Naturhistorisk Forening

TILMELDING 

Der er ingen tilmelding, bare mød op



KONTAKT Ole Jensen, 23290118 (ofj@ofj.dk)

MØDESTED 

P-Pladsen ved Uldum Kær lidt nord for shelterpladsen, Kærvejen 54-55, 7171 Uldum.

Arranger så vidt muligt samkørsel da der ikke er meget plads på parkeringspladsen. Kontakt evt. Ole Jensen vedrørende samkørsel



GPS 55.864, 9.56458
SE STORT KORT