Prøvetur for punkttællere, info om spontantælling
Et tilbud til medlemmer, der er interesserede i at blive punkttællere. Vi laver en kort prøvetur og snakker om naturtyper, afstand mellem punkter og andre praktiske ting. Umiddelbart kan det virke ret uoverskueligt med punktællinger: Vinter, tidlig ynglefugletælling og sen ynglefugletælling. Men man kan bare have en rute på 10 punkter, som man tæller en gang om året. Det er fint - det hele tæller. Vi vil også lave en spontantælling for at vise, hvordan det foregår. Hvor punkttællingerne viser bestandssvingninger over en årrække, viser spontantællinger svingninger over kortere tid, f.eks i løbet af et år. Vi er altid klar til at hjælpe med det praktiske. Lokalafdelingen giver kaffe/te og kage.
Punkttællingerne er et af DOF’s vigtigste projekter til at overvåge udviklingen i vores fuglebestande.
At være punkttæller er også en måde at være aktiv i din lokalforening. Det er vigtigt også på lokalniveau at vide og følge over tid, hvilke fuglearter der er i vores område, hvor de forekommer og hvor mange de er.
TURLEDER Peter Damgaard, 21565442 (pagddam@msn.com) og Conny Brokholm, ()KONTAKT Peter Damgaard, 21565442 (pagddam@msn.com) og Peter Damgaard,
MØDESTED
P-pladsen overfor Danmarks Sportsfiskerforbund, Skyttevej 5, 7182 Bredsten. Tæt på Vingstedcenteret.