Oplev Danmarks rige fugleliv på guidede fugleture, foredrag og naturaktiviteter arrangeret af DOF BirdLife. Uanset om du er ny i fuglekiggeri eller erfaren ornitolog, finder du spændende oplevelser i hele landet – fra kyst og skov til bynære naturområder.
Deltag på årets mange fugleture, lær mere om arterne, og bliv en del af fællesskabet blandt natur- og fugleelskere. Her kan du møde DOF’s lokale guider, få inspiration til nye steder og nyde naturen i godt selskab.
Fugletur til Egå Engsø
DOF Østjylland, Aarhus Kommune
SøNDAG 3. NOVEMBER 2024
KL. 10:00 - 12:00
Fugletur/Begyndertur/Offentlig tur
Kom med på en guidet fugletur til Egå Engsø med Ole Bøgh Vinther fra DOF, Dansk Ornitologisk Forening, og få et indblik i fuglenes fascinerende verden og bliv klogere på deres levevis og færden.
Måske er vi heldige at se de enorme havørne eller smukke grågæs flyve i flok. Turen er for alle, både for fuglenørden og dig, som ikke kan se forskel på en svane og en and. Pak termokanden, snør støvlerne og kom og nyd en hyggelig formiddag i godt selskab.
Vi mødes kl. 10 på P-pladsen. Vi går derefter i samlet flok langs Egå Engsø hen til fugletårnet og tilbage igen – en tur på lidt over 2 km. Du har mulighed for at låne en kikkert, hvis du ikke har din egen. Husk at tage tøj på efter vejret.