Frygt for mange døde alkefugle på tælletogt efter havfugle langs danske kyster

Død lomvie nær grenen i Skagen. Foto: Skagen Fuglestation.
Alarmklokkerne lyder i disse dage over mange kyststrækninger af De britiske Øer og sydpå til Frankrig og Portugal. Tusindvis af lunder er skyllet døde i land i løbet af de senere uger. Mange af dem er voksne fugle. Også topskarven lader til at være hårdt ramt af dødsfald i Nordsøen og flere havområder.
På denne dystre baggrund er der ekstra spænding om de næste ugers og den kommende weekends tælling af døde ilanddrevne havfugle, som DOF BirdLife i samarbejde med Aarhus Universitet sender afsted som en del af et projekt, der er støttet af VELUX FONDEN.
- Noget tyder på, at det urolige vintervejr vi har haft med lange perioder med hård østenvind og ekstrem kulde har ført til dødsfald blandt især alkefugle som lunder. Vi vil den kommende weekend og et stykke ind i marts forsøge at tjekke så mange kilometer af de danske kyster som muligt for døde havfugle, der er skyllet i land. Det er primært Vestkysten, østkysten af Vendsyssel og Himmerland samt de nordsjællandske kyster, at der erfaringsmæssigt driver havfugle i land i vinterperioden. Vi håber, at isen er så meget væk, at vi kan finde de fugle, der måtte ligge i strandkanten, siger Simon S. Christiansen, der er naturvejleder og forstander på Skagen Fuglestation, der bliver drevet af DOF BirdLife.
Formålet med strandvandringerne er at registrere og skaffe døde havfugle til forskning, der kan give større viden om årsagerne til og omfanget af fugledøden på havet.
Massedød blandt store og små
Mange arter har de senere år været i krise i en grad, så der er flere tilfælde af massedød blandt suler, rider, mallemukker og alkefugle. Hvor slemt står det til, og hvad kan der gøres for at mindske truslerne for havets fugle, lyder de overordnede spørgsmål i projektet, som går under navnet SUPRE (Seabirds Under Pressure, red.)
Lunde. Foto: Skagen Fuglestation.
- Frivillige ornitologer skal gå udvalgte kyststrækninger igennem for at lokalisere alle døde havfugle, der er skyllet i land. Derudover vil en mindre gruppe udvalgte strandvandrere få til opgave hvert år at indsamle mindst 50 individer af nøglearter som sule, mallemuk og ride, der skal obduceres af Aarhus Universitet i et forsøg på at fastslå fuglenes generelle tilstand og deres dødsårsager, siger Simon S. Christiansen.
Kyster mod vest og nord tjekkes
Projektet SUPRE består både af spontane tællinger, som kan foretages året igennem, og så en større national tælling i kalenderens sidste vinterweekend.
Flere end tre millioner havfugle skønnes at overvintre i de danske farvande, enten de fouragerer i Nordsøen, Skagerrak, Kattegat, fjordene, bælterne eller Østersøen.
- Alle døde fugle i en afstand af cirka 20 meter fra vandkanten bliver registreret. DOF’s medlemmer benytter sig af DOFbasens App, så vi kan modtage GPS-positioner på fundene af døde fugle og få registreret ruten for hvor og hvor langt, man er vandret, siger Simon S. Christiansen.
Sult, plastik og fugleinfluenza
De senere år har der været adskillige tilfælde af massedød blandt havfugle i Danmark og Nordatlanten. I vinteren 2022 blev store antal lomvier, alke og lunder fundet døde på kysterne omkring Nordsøen. Mange alkefugle skyllede i land på Fanø og flere steder på Den jyske Vestkyst. De var døde af sult.
Året efter blev det påvist, at langt over halvdelen af de mallemukker, der driver døde i land på Danmarks nordlige kyster, havde plastik i maven.
Som en af de hårdest ramte af de fugle, som lever i vores havområder, flyver riden, hvis bestande er kollapset i flere kolonier omkring Nordsøen og i Nordatlanten på grund af ændringer i havets økosystem og deraf følgende fødemangel.
Alkefugle dør uden fedt på kroppen
- Mange arter af havfugle står overfor mange udfordringer i disse år, fordi føden af fisk for især alkefugle er forsvundet i foruroligende grad. Dertil kommer trusler som industrifiskeri, forurening med plastik og efterladte fiskeredskaber. På ynglepladserne bliver mange havfugle yderligere presset af sygdomme og invasive rovdyr som rotter og katte, siger forstanderen på Skagen Fuglestation.
Plastikforurening udgør et problem for flere arter. Særligt de arter, som søger deres føde i havoverfladen, risikerer at blive ofre for plastikforurening, fordi de forveksler fødeemner med plastik. Det er i særlig grad mallemukken, der lider på den front.
Yderligere oplysninger:
Simon S. Christiansen, forstander og naturvejleder, Skagen Fuglestation, DOF BirdLife
Tlf. 40 21 73 14
ssc@dof.dk
FAKTA OM SUPRE:
Seabirds Under Pressure (SUPRE) er et nationalt initiativ.
DOF BirdLife indsamler data til projektet, der ledes af Aarhus Universitet, Institut for Ecoscience.
De øvrige partnere i projektet er:
Kommunernes Internationale Miljøorganisation i Danmark (KIMO).
The Norwegian Institute for Nature Research (NINA).
Norwegian Institute og Bioeconomy Research (NIBIO).
Projektet er støttet af VELUX FONDEN i en periode frem til 2028.
Projektet indebærer blandt andet, at døde havfugle undersøges for miljøfarlige stoffer og effekterne af forurening og marint affald.
Målet er eksempelvis at samarbejde med fiskerierhvervet og offshore-industrien om at finde løsninger, der kan reducere mængden af marint affald og mindske truslerne for havfugle.
Meld dig som strandvandrer:
Hvis du vil tage en tørn som strandvandrer for vores havfugle med fokus på registrering af døde fugle så kontakt DOF BirdLifes projektgruppe på:
havfugl@dof.dk
Eneste forudsætning for at deltage er, at du er bruger af DOFbasens indtastningsapp.
Det samme gælder, hvis du kan tænke dig at hjælpe med indsamling og opbevaring af døde havfugle til obduktion.
Her sender du ligeledes en mail til:
havfugl@dof.dk