Europas største ugle yngler midt i Legoland

Mandag 22. juni 2026
I naboskab med krokodiller, pirater, papegøjer og skildpadder lavet af Lego har et par vilde store hornugler stiftet familie på en kunstig klippe i Piratland. Stor hornugle er en af Danmarks sjældne uglearter med omkring 200 ynglepar.
af Jan Skriver

En stor hornugle-unge er lige blevet ringmærket tæt ved reden i Legoland, hvor arten meget overraskende har ynglet i år..

En familie af stor hornugle har slået sig ned midt i Legoland. Uglernes meget overraskende valg af ynglested har blandt givet mulighed for, at ungerne kunne ringmærkes og dermed kan følges på deres vej ud i verden. Foto: John Frikke..

Legoland har fået en usædvanlig seværdighed. Midt i mellem de rutsjebaner og udstillinger, som gæsterne normalt kommer for, har en stor hornugle-familie meget uventet bygget sig et hjem.

I centrum af Lego-universet i Piratland har uglerne fostret tre nu flyvefærdige unger på en klippeafsats ved bredden af Piratsøen. Det er ikke en helt ufarlig adresse for uldne ugleunger.

- Der har været risiko for, at ungerne ville dratte i Piratsøen og drukne, men i hvert fald to af de tre unger ser ud til at klare den, fortæller John Frikke, der er biolog, aktiv i DOF BirdLife og ringmærker for Statens Naturhistoriske Museum, Københavns Universitet.

Han har sat små lette metalringe på de unge store hornugler, hvis tilstedeværelse i Legoland i Billund tæt på lufthavnen tangerer det surrealistiske, siger han.

Menu af pindsvin, rotter og kragefugle

 - Vi har at gøre med en sjælden og fredet fugl, som slår sig ned i en forlystelsespark med måske en million gæster om året. Det fortæller noget om en fugleart, som er dygtig til at tilpasse sig og finde sig til rette i tæt naboskab med mennesket. Netop stor hornugle er kendt for at kunne yngle besynderlige steder som for eksempel i aktive grusgrave på transportbånd, larmende havneterræner eller midt i byer, siger John Frikke.

De voksne hornugler i Legoland jager om natten og vender efter deres jagtture tilbage for at fodre deres unger ved Piratsøen med pindsvin, rotter eller råger.

En højt specialiseret jæger og stor succeshistorie

Stor hornugle blev udryddet i den danske natur i 1884, men efter præcis 100 års fravær vendte den tilbage. Det skete, da et par ynglede i Gram Grusgrav i Sønderjylland.

Siden er bestanden vokset til op imod 200 ynglepar.

Stor hornugle er en effektiv nattejæger, der praktisk talt kan jage og æde alt, der er mindre eller på størrelse med den selv. Hornuglen er i stand til at jage byttedyr som rævehvalpe og katte, men kragefugle er ofte en hovedføde. Flere steder har stor hornugle specialiseret sig i at æde pindsvin og rotter.

 

Fra GPS-mærkning af stor hornugle ved man, at nattens jægere kan flyve flere kilometer væk fra deres rede for at jage.

De store hornugler ynglede også i 2025 i Legoland, hvor de fik en unge på vingerne. Meget taler for, at uglerne har valgt turistdestinationen i Billund som deres permanente adresse.

- I samarbejde med Legoland, der passer godt på uglerne, har vi blandt andet planer om at sætte en mindre afskærmning op omkring redestedet på den stejle, kunstige klippe for at forebygge, at de kommende sæsoners ugleunger dratter i søen og drukner, siger John Frikke.

Yderligere oplysninger:

John Frikke, biolog og ringmærker Ringmærkningsadministrationen, Statens Naturhistoriske Museum, Københavns Universitet.
Tlf. 20 42 62 65.

Knud Flensted, biolog. DOF BirdLife.
Tlf. 21 24 22 75.