Fugletur med DOF BirdLife

Fugleture og aktiviteter med DOF BirdLife

Oplev Danmarks rige fugleliv på guidede fugleture, foredrag og naturaktiviteter arrangeret af DOF BirdLife. Uanset om du er ny i fuglekiggeri eller erfaren ornitolog, finder du spændende oplevelser i hele landet – fra kyst og skov til bynære naturområder.

Deltag på årets mange fugleture, lær mere om arterne, og bliv en del af fællesskabet blandt natur- og fugleelskere. Her kan du møde DOF’s lokale guider, få inspiration til nye steder og nyde naturen i godt selskab.



Aftentur ved Bremsbøl Sø - trækfugle ved grænsen

DOF Sønderjylland, Fugleværnsfonden, Tønder Kommune
ONSDAG 5. OKTOBER 2016
 KL. 17:00 - 19:00
 Reservattur

Aftentur ved Bremsbøl Sø – trækfugle ved grænsen

Efterår og fugletræk. Ved Bremsbøl Sø krydser fuglene grænsen, når de er på vej sydpå. Vi kan opleve ænder, vadefugle og småfugle. Er vi heldige, ser vi de enorme stæreflokke gå til ro i rørskoven ved Hasberg. Men mange af dem passerer lige hen over Bremsbøl Sø.

 

TILMELDING 

Ingen tilmelding



TURLEDER Martin Iversen, 30494936 ()

KONTAKT Martin Iversen, 30494936

MØDESTED 

P-Pladsen ved Bremsbølvej 2, 6270 Tønder



GPS 54.905, 8.88478
SE STORT KORT