Kongeørne indtager nye territorier og giver forhåbninger for fremtiden

Fredag 23. oktober 2026
I denne weekend mødes kongeørne-eksperter fra hele Norden i Lille Vildmose for at udveksle erfaringer, og erfaringer fra Danmark tegner lyst. I år har flere par kongeørne indtaget nye territorier, hvor de forhåbentlig vil yngle i fremtiden.
af Hans Christophersen og Jacob Weinkouff Hansen

Ynglepar i Lille Vildmose.

Seks kongeørneunger kom på vingerne i Danmark i 2026 trods en voldsom storm. Samtidig indtog flere par kongeørne nye territorier, hvor de forhåbentlig kan få succes med at yngle i fremtiden. Foto: Jan Skriver..

Kongeørnen er en mytisk fugl, og mange danskere følger tæt med i, hvordan arten klarer sig i Danmark. 

Til forskel fra havørnen, der har spredt sig vidt og bredt i Danmark, kræver det mere, for at kongeørnene har succes med at yngle. Men i år har der været ganske lovende takter for landets kongeørne. 

I syv kendte kongeørneterritorier var der således par på plads i de seks i 2026, mens et nyt par også etablerede sig i et havørneterritorie. Desuden var den 28 år gamle han i Høstemark Skov i Lille Vildmose atter alene. Det er det danske udgangspunkt, når DOF BirdLife's førende eksperter i kongeørne i denne weekend mødes med nordiske kolleger på Lille Vildmosecentret i Nordjylland, hvor de vil udveksle vigtige erfaringer. 

Kongeørn
Foto: John Larsen

Kongeørn

Aquila chrysaetos
Kongeørnen er Danmarks næststørste rovfugl, kun en anelse mindre end havørnen. Til gengæld flyver kongeørnen mere elegant og kan af den grund virke mindre "ørneagtig". Fjerdragten er overvejende mørkebrun med gyldent hoved, og ungfuglene er især genkendelige på hvid hale med mørkt endebånd samt et hvidt trekantet felt i vingen.
Vingefang190-227 cm
Længde80 cm
VægtHan: 2.850-4.500 gram
Ynglebestand7 par
Læs mere om Kongeørn

Seneste observationer i DOFbasen

Heftig storm var en trussel

Stormen ’Dave’ – den kraftigste aprilstorm i Danmark i næsten 30 år – ramte især Nordjylland i begyndelsen af april. Den var medvirkede til, at alle nordjyske havørne mislykkedes med ynglen i år. Så galt gik det heldigvis ikke med kongeørnene, som alle yngler i den landsdel.

Kun et par måtte opgive på grund af stormen, da dele af reden blæste ned. Af de resterende par opgav yderligere et par, mens de øvrige fire par fik samlet seks unger, der alle blev ringmærket – og alle kom på vingerne.

De enkelte par fremgår af følgende gennemgang:  

Lars Grøn

Kongeørnene i Lille Vildmose

I Tofte Skov, der er en hegnet skov i Lille Vildmose, findes der to revirer. I Tofte Skov NØ fandt hannen en ny mage, da hunnen forsvandt i yngletiden i 2025. Parret fik en unge, der forlod reden som planlagt.

I Tofte Skov SV har territoriet de senere år omfattet områder uden for skoven, hvor der findes udsætning af Fasaner og Gråænder. Parret var tilbage i reden fra 2024 og fik to unger, der begge forlod reden planmæssigt.

Det gamle revir i Høstemark Skov, som også er placeret i Lille Vildmose, har været besat siden 2001. Her var hannen som nævnt alene, efter at hunnen sikkert døde i yngleperioden i 2025.

I Lindenborg Ådal i Himmerland (10 km vest for Lille Vildmose) blev der fundet en ny rede i 2024. Denne rede blev delvist ødelagt i forbindelse med stormen i april, og ingen æg nåede at klække.

Kongeørnene nord for Limfjorden

I Hals-området nord for Limfjorden findes to andre territorier.

I Hals Sønderskov har der været kongeørn siden 2017. Dette par fik en unge, der kom på vingerne. I kort afstand herfra, i Hals Nørreskov, findes Danmarks mest produktive revir. Det har været besat siden 2004 og har samlet set nu produceret 27 udfløjne unger. Således kom to ungerne på vingerne herfra i år.

I Store Vildmose i Vendsyssel, et stykke NV for de øvrige par, har der været kongeørn i godt ti år. Men kun i 2016 og i 2024 har der været succes med en unge begge år. I år byggede parret en ny rede, men de opgav midt i yngleperioden uvist af hvilken grund.

Nær Bolle Enge i det sydøstlige Vendsyssel overtog et par et havørne-territorium. De rugede kortvarigt i reden, som Havørnene havde bygget.

Jan Skriver.

 

Gode udsigter til flere kongeørne

Det samlede resultat er derfor syv par med seks unger. Siden de første unger af kongeørn kom på vingerne i 1999 er det blevet til 79 unger. Ynglesuccessen har generelt været ganske fin og kun i 2017 kom ingen unger på vingerne.

Som nævnt er der ud over de kendte territorier i år kommet endnu tre territorier til. Udover de nævnte par ved Bolle Enge, har kongeørn fortrængt Havørn i endnu et område og overtaget deres rede, mens et par har bygget ny rede i et tredje område.

Der har dog ikke været succes i nogen af disse territorier, enten fordi parrene er kommet for sent i gang eller fordi de involverede ørne endnu er for unge. Det giver dog positive forventninger til de kommende år.

I Projekt Ørn arbejder DOF BirdLife hver dag for at give ørnene bedre vilkår i Danmark.

Som Naturbeskytter giver du et vigtigt bidrag til arbejdet.

Yderligere information: 

Kim Skelmose, leder af DOF BirdLifes Projekt Ørn
Tlf. 27 73 40 70