Nyhedsoversigt
Ruser er dødsfælder for småfugletirsdag 4. oktober 2005Fiskeredskaber, der hænger til tørre har tusindvis af fugle på deres samvittighed, oplyser Dansk Ornitologisk Forening. En fjordfisker opfordrer ruseejere til ikke kun at sætte odderriste i deres redskaber. Også fugleriste. Russiske sangfugle på afvejetirsdag 4. oktober 2005De seneste uger er der i Danmark set adskillige hvidbrynede løvsangere fra Rusland, oplyser DOF. De små sangere burde være på vej mod deres vinterkvarterer i Sydøstasien, men er i stedet fløjet mod Vesteuropa. Formentlig vil de bukke under på havet i løbet af efteråret Arktiske dykænder truet af klimaændringermandag 26. september 2005Varmere klima kan ændre yngleområderne for sortænder og fløjlsænder så radikalt, at bestandene på få år risikerer at blive voldsomt reduceret, oplyser Dansk Ornitologisk Forening og DMU.Ederfuglen er dykket - også i antalmandag 26. september 2005Danmark er fra naturens hånd en stormagt i dykænder. Vores lavvandede farvande hører til de vigtigste spisekamre og vinterkvarterer for flere arter. Men for den talrigeste dykand, ederfuglen, er fede årtier blevet afløst af magre år, oplyser Dansk Ornitologisk Forening og DMU. Søpapegøjer i Vejle Fjordtorsdag 22. september 2005For tredje år i træk holder der lunder, søpapegøjer, til i det østjyske nær havnen i Vejle, oplyser Dansk Ornitologisk Forening. Hvor de i Danmark så sjældne havfugle, der næsten udelukkende hører Nordsøen og Vestkysten til, stammer fra er en gåde. Måske fra en lille ukendt svensk bestand.Sangfugle serveres på spisestederonsdag 21. september 2005Fuglevenner på Cypern indleder kampagne for at stoppe ulovlig fangst af rødhalse, sangere og andre småfugle, som dør på limpinde eller fanges i stor stil i net. Formentlig ender også danske trækfugle som middagsretten "ambelopoulia" på cypriotiske restauranter, oplyser Dansk Ornitologisk Forening.København har indledt kampen mod minkentirsdag 13. september 2005Som det første danske distrikt tilbyder Københavns Statsskovdistrikt borgere med minkproblemer at låne gratis fælder til fangst af det undslupne amerikanske pelsdyr. Tæt på fuglene i Sjællands største rørskovtirsdag 13. september 2005Der var sol og fuglefløjt, da Dansk Ornitologisk Forening indviede to nye attraktioner ved fuglereservatet Gundsømagle Sø d. 9. september.Minkene hærger i sumpfuglenes forjættede landtirsdag 6. september 2005Det undslupne amerikanske pelsdyr har kolonier af hættemåger og sortterner på samvittigheden i Danmarks måske vigtigste fuglereservat, Vejlerne Uanstændigt med jagt i fuglenes spisekammermandag 5. september 2005Lad der være fred i vest og jagt i øst, lyder kommentaren fra Dansk Ornitologisk Forening til DMU-rapporten "Vandfugle i Skjern Enge 2002-2004". I løbet af efteråret skal fremtidens brug og beskyttelse af Danmarkshistoriens største naturgenopretningsprojekt diskuteres, så et sæt færdselsregler kan fungere næste år.
tirsdag 4. oktober 2005
De seneste uger er der i Danmark set adskillige hvidbrynede løvsangere fra Rusland, oplyser DOF. De små sangere burde være på vej mod deres vinterkvarterer i Sydøstasien, men er i stedet fløjet mod Vesteuropa. Formentlig vil de bukke under på havet i løbet af efteråret
Arktiske dykænder truet af klimaændringermandag 26. september 2005Varmere klima kan ændre yngleområderne for sortænder og fløjlsænder så radikalt, at bestandene på få år risikerer at blive voldsomt reduceret, oplyser Dansk Ornitologisk Forening og DMU.Ederfuglen er dykket - også i antalmandag 26. september 2005Danmark er fra naturens hånd en stormagt i dykænder. Vores lavvandede farvande hører til de vigtigste spisekamre og vinterkvarterer for flere arter. Men for den talrigeste dykand, ederfuglen, er fede årtier blevet afløst af magre år, oplyser Dansk Ornitologisk Forening og DMU. Søpapegøjer i Vejle Fjordtorsdag 22. september 2005For tredje år i træk holder der lunder, søpapegøjer, til i det østjyske nær havnen i Vejle, oplyser Dansk Ornitologisk Forening. Hvor de i Danmark så sjældne havfugle, der næsten udelukkende hører Nordsøen og Vestkysten til, stammer fra er en gåde. Måske fra en lille ukendt svensk bestand.Sangfugle serveres på spisestederonsdag 21. september 2005Fuglevenner på Cypern indleder kampagne for at stoppe ulovlig fangst af rødhalse, sangere og andre småfugle, som dør på limpinde eller fanges i stor stil i net. Formentlig ender også danske trækfugle som middagsretten "ambelopoulia" på cypriotiske restauranter, oplyser Dansk Ornitologisk Forening.København har indledt kampen mod minkentirsdag 13. september 2005Som det første danske distrikt tilbyder Københavns Statsskovdistrikt borgere med minkproblemer at låne gratis fælder til fangst af det undslupne amerikanske pelsdyr. Tæt på fuglene i Sjællands største rørskovtirsdag 13. september 2005Der var sol og fuglefløjt, da Dansk Ornitologisk Forening indviede to nye attraktioner ved fuglereservatet Gundsømagle Sø d. 9. september.Minkene hærger i sumpfuglenes forjættede landtirsdag 6. september 2005Det undslupne amerikanske pelsdyr har kolonier af hættemåger og sortterner på samvittigheden i Danmarks måske vigtigste fuglereservat, Vejlerne Uanstændigt med jagt i fuglenes spisekammermandag 5. september 2005Lad der være fred i vest og jagt i øst, lyder kommentaren fra Dansk Ornitologisk Forening til DMU-rapporten "Vandfugle i Skjern Enge 2002-2004". I løbet af efteråret skal fremtidens brug og beskyttelse af Danmarkshistoriens største naturgenopretningsprojekt diskuteres, så et sæt færdselsregler kan fungere næste år.
mandag 26. september 2005
Danmark er fra naturens hånd en stormagt i dykænder. Vores lavvandede farvande hører til de vigtigste spisekamre og vinterkvarterer for flere arter. Men for den talrigeste dykand, ederfuglen, er fede årtier blevet afløst af magre år, oplyser Dansk Ornitologisk Forening og DMU.
Søpapegøjer i Vejle Fjordtorsdag 22. september 2005For tredje år i træk holder der lunder, søpapegøjer, til i det østjyske nær havnen i Vejle, oplyser Dansk Ornitologisk Forening. Hvor de i Danmark så sjældne havfugle, der næsten udelukkende hører Nordsøen og Vestkysten til, stammer fra er en gåde. Måske fra en lille ukendt svensk bestand.Sangfugle serveres på spisestederonsdag 21. september 2005Fuglevenner på Cypern indleder kampagne for at stoppe ulovlig fangst af rødhalse, sangere og andre småfugle, som dør på limpinde eller fanges i stor stil i net. Formentlig ender også danske trækfugle som middagsretten "ambelopoulia" på cypriotiske restauranter, oplyser Dansk Ornitologisk Forening.København har indledt kampen mod minkentirsdag 13. september 2005Som det første danske distrikt tilbyder Københavns Statsskovdistrikt borgere med minkproblemer at låne gratis fælder til fangst af det undslupne amerikanske pelsdyr. Tæt på fuglene i Sjællands største rørskovtirsdag 13. september 2005Der var sol og fuglefløjt, da Dansk Ornitologisk Forening indviede to nye attraktioner ved fuglereservatet Gundsømagle Sø d. 9. september.Minkene hærger i sumpfuglenes forjættede landtirsdag 6. september 2005Det undslupne amerikanske pelsdyr har kolonier af hættemåger og sortterner på samvittigheden i Danmarks måske vigtigste fuglereservat, Vejlerne Uanstændigt med jagt i fuglenes spisekammermandag 5. september 2005Lad der være fred i vest og jagt i øst, lyder kommentaren fra Dansk Ornitologisk Forening til DMU-rapporten "Vandfugle i Skjern Enge 2002-2004". I løbet af efteråret skal fremtidens brug og beskyttelse af Danmarkshistoriens største naturgenopretningsprojekt diskuteres, så et sæt færdselsregler kan fungere næste år.
onsdag 21. september 2005
Fuglevenner på Cypern indleder kampagne for at stoppe ulovlig fangst af rødhalse, sangere og andre småfugle, som dør på limpinde eller fanges i stor stil i net. Formentlig ender også danske trækfugle som middagsretten "ambelopoulia" på cypriotiske restauranter, oplyser Dansk Ornitologisk Forening.
København har indledt kampen mod minkentirsdag 13. september 2005Som det første danske distrikt tilbyder Københavns Statsskovdistrikt borgere med minkproblemer at låne gratis fælder til fangst af det undslupne amerikanske pelsdyr. Tæt på fuglene i Sjællands største rørskovtirsdag 13. september 2005Der var sol og fuglefløjt, da Dansk Ornitologisk Forening indviede to nye attraktioner ved fuglereservatet Gundsømagle Sø d. 9. september.Minkene hærger i sumpfuglenes forjættede landtirsdag 6. september 2005Det undslupne amerikanske pelsdyr har kolonier af hættemåger og sortterner på samvittigheden i Danmarks måske vigtigste fuglereservat, Vejlerne Uanstændigt med jagt i fuglenes spisekammermandag 5. september 2005Lad der være fred i vest og jagt i øst, lyder kommentaren fra Dansk Ornitologisk Forening til DMU-rapporten "Vandfugle i Skjern Enge 2002-2004". I løbet af efteråret skal fremtidens brug og beskyttelse af Danmarkshistoriens største naturgenopretningsprojekt diskuteres, så et sæt færdselsregler kan fungere næste år.
tirsdag 13. september 2005
Der var sol og fuglefløjt, da Dansk Ornitologisk Forening indviede to nye attraktioner ved fuglereservatet Gundsømagle Sø d. 9. september.
Minkene hærger i sumpfuglenes forjættede landtirsdag 6. september 2005Det undslupne amerikanske pelsdyr har kolonier af hættemåger og sortterner på samvittigheden i Danmarks måske vigtigste fuglereservat, Vejlerne Uanstændigt med jagt i fuglenes spisekammermandag 5. september 2005Lad der være fred i vest og jagt i øst, lyder kommentaren fra Dansk Ornitologisk Forening til DMU-rapporten "Vandfugle i Skjern Enge 2002-2004". I løbet af efteråret skal fremtidens brug og beskyttelse af Danmarkshistoriens største naturgenopretningsprojekt diskuteres, så et sæt færdselsregler kan fungere næste år.
mandag 5. september 2005
Lad der være fred i vest og jagt i øst, lyder kommentaren fra Dansk Ornitologisk Forening til DMU-rapporten "Vandfugle i Skjern Enge 2002-2004". I løbet af efteråret skal fremtidens brug og beskyttelse af Danmarkshistoriens største naturgenopretningsprojekt diskuteres, så et sæt færdselsregler kan fungere næste år.